Extra Curricular Activities

Extra Curricular Timetable 2019 - 2020

  

Day

Club

Time

Location

Monday

Breakfast Club

7:15am – 8:15am

Dining Hall

EAL Reading Club (Only invited students)

10.30am – 10.55am

F16

Games Club

1.25pm – 2.15pm

Main Hall

SEND Lunchtime Homework Club

1.25pm – 2.15pm

G19

Year 8 Drama Club

1.25pm – 2.15pm

P3

Year 10 Drama Extension Club

1.25pm – 2.15pm

P4

EAL Homework Club

1.25pm – 2.15pm

F16

KS4 Groups (Music)

1.25pm – 2.15pm

P16

Year 8 Football Club (PARK)

1.25pm – 2.15pm

Sports Hall

MFL Homework Club (Week B)

3:15pm  – 4:15pm

S4

Rhythm Sticks

3:15pm – 5:00pm

P16

EAL Arts and Crafts and Diary Entry Club

3:20pm – 4:20pm

F20

Tuesday

Breakfast Club

7:15am – 8:15am

Dining Hall

Woodwind Players (Music)

10:55am – 11.25am

P5

EAL Reading Club (Only invited students)

10.30am – 10.55am

F16

Games Club

1.25pm – 2.15pm

Main Hall

SEND Lunchtime Homework Club

1.25pm – 2.15pm

G19

KS4 Graphics / 3D Design and Art Club

1.25pm – 2.15pm

DF2

Strings Club (Music)

1:25pm – 2:15pm

P5

KS3 Bands (Music)

1.25pm – 2.15pm

P16

Year 11 GCSE rehearsals

1.25pm – 2.15pm

P4

STEM Club

1.25pm – 2.15pm

S16

EAL Homework Club

1.25pm – 2.15pm

F16

Debate Club (Years 7-9)

1.25pm – 2.15pm

T3

Year 8 Football Club (VIEWS)

1.25pm – 2.15pm

Sports Hall

Dance Club- Contemporary & Ballet

3:30pm – 4:45pm

Fitness Studio

KS4 ‘Open Door’ Art & Design Club

3:30pm – 4:30pm

DF5

Wednesday

Breakfast Club

7:15am – 8:15am

Dining Hall

EAL Reading Club (Only invited students)

10.30am – 10.55am

F16

Games Club

1.25pm – 2.15pm

Main Hall

Books and Biscuits (Week B) (Years 7-9)

1.25pm – 2.15pm

F4

SEND Lunchtime Homework Club

1.25pm – 2.15pm

G19

Community Language

1.25pm – 2.15pm

S4

EAL Homework Club

1.25pm – 2.15pm

F16

Dance Club- Boys Dance club

1:30pm – 2:10pm

Fitness Studio

KS4 Coursework Clinic (Music)  

1:25pm – 2:15pm

P16

Year 8 Athletics Club

1:25pm – 2:15pm

Sports Hall

School Production Rehearsals (Starting January)

3:15pm – 6:00pm

Main Hall

MFL Homework Club  (Week A)

3:15pm  – 4:15pm

S4

 

Ceramics Club

3:30pm – 5:00pm

DF5

Dance Club- Street/House

3:30pm – 5:00pm

Fitness Studio

Thursday

Breakfast Club

7:15am – 8:15am

Dining Hall

EAL Reading Club (Only invited students)

10.30am – 10.55am

F16

Guitar Club        

10.55am – 11.25am

P16

Games Club

1.25pm – 2.15pm

Main Hall

SEND Lunchtime Homework Club

1.25pm – 2.15pm

G19

EAL Homework Club

1.25pm – 2.15pm

F16

GCSE Community Language Revision

1.25pm – 2.15pm

F20

Year 7 Drama Club

1.25pm – 2.15pm

P3

Year 9 Drama Club

1.25pm – 2.15pm

P4

Keyboard Club  

1.25pm – 2.15pm

P16

KS4 Python Programming Club ( Week A)

1.25pm – 2.15pm

LG04

Debate Club (All years)

1.30pm – 2pm

T3

EAL Year 10 Maths Club

3:20pm – 4:20pm

F20

Community Language

3.15pm – 4.15pm

S4

Duke of Edinburgh (Years 9 & 10)

3.20pm – 4.20pm

T2

Maths Club

3:30pm  –  4:30pm

tbc

Dance Club- Performance rehearsal group

3:30pm – 4:45pm

Fitness Studio

KS4 Art & Design Club

3:30pm – 4:30pm

DF5

Friday

Breakfast Club

7:15am – 8:15am

Dining Hall

EAL Reading Club (Only invited students)

10.30am – 10.55am

F16

Boys Boxing Club

1.45pm – 2.15pm

Fitness Studio

Games Club

1.25pm – 2.15pm

Main Hall

School Choir

1.25pm – 2.25pm

P16

Drum Club

1.25pm – 2.15pm

P5

SEND Lunchtime Homework Club

1.25pm – 2.15pm

G19

Year 8 Arts and Crafts Club

1.25pm – 2.15pm

DF2

Year 11 GCSE rehearsals (Drama)

1.25pm – 2.15pm

P4


 

PE Extra Curricular Timetable 2019-20

 

Day

Sport

Time

Location

Staff member

Fixtures

Monday

Table Tennis (All Years)

1.25pm – 2.15pm

Gallery

B. Sack

Haringey

Dance – All Boys

1.25pm – 2.15pm

Fitness Studio

S. Malcolm

Haringey

Tag Rugby (Girls)

3:30pm – 4:30pm

Downhill Park

J. Despins

Haringey

Tennis Team

3:30pm - 4:30pm

Sports Hall

C. Heath & Coach

Middlesex

Basketball (Years 7 & 8 Boys)

3:30pm – 4:30pm

Gym

O. Price & J. Oladimeji

Haringey

Year 10 GCSE P6 (Week A)

3:15pm – 4:30pm

PE classroom

B. Sack and C. Heath

GCSE PE

Tuesday

Table Tennis (All Years)

1.25pm – 2.15pm

Gallery

B. Sack

Haringey

Netball (Girls All Years)

1.25pm – 2.15pm

Sports Hall

C. Heath

Haringey

Rugby (All Years – Boys)

3.30pm - 4.30pm

Astro

J. Ferrari

Haringey

Netball (Girls All Years)

3:30pm – 4.30pm

Sports Hall

C. Heath

Haringey

Year 7 & 8 Boys Football Team

3.30pm – 4.30pm

Astro

J. Ferrari

Haringey & Middx Cup

Dance – Contemporary/Ballet

3:30pm – 5.00pm

Fitness Studio

S. Malcolm

Haringey

Wednesday

 

 

 

Table Tennis (All Years)

1.25pm – 2.15pm

Gallery

B. Sack

Haringey

Badminton (All Years)

1.25pm – 2.15pm

Sports Hall

J. Ferrari

Haringey

Girls Volleyball (All Years)

1.25pm – 2.15pm

Gym

J. Despins

N/A

Dance – Step in to Dance –All years

3:30pm – 5.00pm

Fitness Studio

Cynthia & S. Malcolm

Haringey

Year 11 GCSE P6 (Week A)

3:15pm – 4:30pm

PE classroom

J. Ferrari

GCSE PE

Table Tennis (All Years)

3.30pm – 4.30pm

Gallery

B. Sack & Mr. Brown

Haringey

Indoor Athletics (All Years)

3.30pm – 4.30pm

Sports Hall/Astro

J. Despins

Haringey

Thursday

Table Tennis (All Years)

1.25pm – 2.15pm

Gallery

B. Sack

Haringey

Girls Football Team (All Years)

3:30pm - 4:30pm

Astro

M. Shield & S. Mulleady

Haringey

Year 7 Boys Basketball

1.25om – 2.15pm

Gym

B. Smart

Haringey

Dance – Performance rehearsal group/ Fusion / Street Dance/Hip Hop/cultural etc. All years.

3:30pm – 5.00pm

Fitness Studio

S. Malcolm

Haringey

Year 10 BTEC P6 (Week B)

3:15pm – 4:30pm

PE classroom

B. Smart

BTEC

Friday

Boxing (Boys)

12.50pm – 1.40pm

Fitness Studio

H. Neto

N/A

Year 9 Boys Football Team 

3.30pm – 4.30pm

Astro

G. Hussain & I. Sumbul

Haringey & Middx Cup

Year 10 Boys Football Team 

3.30pm – 4.30pm

Park

T. Andrade 

Haringey & Middx Cup